قطر: به شدت به امارات و عربستان متکی بودیم – پایگاه اطلاع رسانی

خبرگزاری مهر: به نقل از العرب، خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر گفت: محاصره قطر به مثابه کابوس ژئوپلتیک برای آمریکا با توجه به التهاب و تنش منطقه، است
وی با اشاره به اینکه قبل از پنجم ژوئن گذشته منطقه خلیج فارس بیشترین ثبات و شکوفایی را داشت، بیان کرد: برای قطر آسان نبود که همپیمانان خود را تغییر دهد. نزدیک شدن به ایران اجباری بود زیرا کشورهای محاصره کننده همه گذرگاههای زمینی و دریایی با قطر را در ماه رمضان بسته بودند. ایران تنها راه و کانال ورود نیازهای دارویی و غذایی بود. قطر و ایران از نظر جغرافیایی به هم مرتبط هستند.

وی افزود: کشورهای تحریم کننده در آستانه اقدام نظامی ضد قطر بودند اما به دلایلی منصرف شدند که از جمله آن ملت قطر و همبستگی میان مردم و دولت بود.

وزیر دفاع قطر بیان کرد: قطر به شکل گسترده ای به واردات دارو، غذا و دیگر مایحتاج از عربستان و امارات متکی بود اما هم اکنون با گذشته ۸ ماه مستقل از کشورهایی که تصمیم به جنگ با آن گرفته بودند، عمل می کند.

خبرگزاری مهر: به نقل از العرب، خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر گفت: محاصره قطر به مثابه کابوس ژئوپلتیک برای آمریکا با توجه به التهاب و تنش منطقه، است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باید دخالت کند. کشورهایی مانند امارات و عربستان این محاسبه را نکرده بودند که موسساتی مانند کاخ سفید، وزات خارجه و دفاع در آمریکا هستند و هم اینها با یکدیگر مشورت می کنند. آنها فکر می کردند که همه چیز در توییت های ترامپ و روابط دو کشور با جرد کوشنر داماد ترامپ تمام می شود و هنگامی که برای آنها مشخص شد که قصه به توییت های ترامپ خلاصه نمی شود شوکه شدند زیرا مشاهده کردند که آمریکا در مسیری که آنها فکر می کردند حرکت نمی کند. واشنگتن به خوبی می داند که محاصره و تبعات آن بر روند مبارزه با تروریسم اثر سوئی دارد به ویژه که منطقه با دشمنی روبرو است که نیاز به همدلی همگانی را طلب می کند. روابط میان واشنگتن و دوحه راهبردی است که زمینه های دفاعی، سرمایه گذاری، اقتصادی و مبارزه با تروریسم را شامل می شود.
العطیه درباره خرید اس ۴۰۰ از روسیه گفت: همه سلاح های قطری آمریکایی است اما قطر حق دارد که متناسب با امنیت خود عمل کند و این به مفهوم فاصله گرفتن از آمریکا به عنوان شریک راهبردی و همپیمان نیست. قطر به دنبال برقراری روابط عادی و متوازن با همسایگان و همه کشورهای دنیاست و قطر همواره بر حل اختلافات با ایران از طریق گفتگو تاکید دارد زیرا به کار گیری زور روشی قدیمی است که اگر به کار گرفته شود، منطقه را وارد هرج و مرج می کند.

العطیه گفت: مبارزه با تروریسم تبادل اطلاعات را طلب می کند.

وی گفت: قطر از گفتگو به عنوان تنها راه بحران حمایت می کند اما تنها آنچه قابل قبول نیست تحمیل پیش شرط است. دوحه از تلاش های شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت و نیز تلاشهای آمریکا تمجید می کند. ترامپ در راستای حل بحران و نشاندن همه طرفها دور میز گفتگو به موازات میانجی گری کویت حرکت می کند.

وزیر دفاع قطر گفت: تنها محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مسئول محاصره قطر نیست بلکه سه کشوری که شبانه تصمیم به خدعه و برنامه ریزی برای محاصره ما گرفتند مسئول هستند.

العطیه در ادامه درباره وحدت کشورهای خلیج فارس، آینده شورای همکاری خلیج فارس را در صورت ادامه محاصره قطر از سوی کشورهای تحریم کننده مبهم توصیف کرد اما در عین حال گفت که دوحه به دنبال وحدت شورای همکاری خلیج فارس است.


اخبار مرتبط

 • توضیح درباره خبر تجاوز به دانش آموز پیرانشهری + شرط سخت دروازه‌بان رم برای تمدید قراردادش – پایگاه اطلاع رسانی
 • جابه جایی قدرت از ونگر به پوچه – پایگاه اطلاع رسانی
 • تاج: استادیوم‌های بزرگ کشور مکانیزه می‌شوند + امکان ثبت‌نام مجدد جاماندگان کنکور فراهم شد – پایگاه اطلاع رسانی
 • – پایگاه اطلاع رسانی
 • مهاجری: شرمندگی بازیکنانم نبود، رفته بودم! – پایگاه اطلاع رسانی
 • پرور: دوست دارم یک فیلم کوتاه بسازم – پایگاه اطلاع رسانی
 • سه ماهواره ایرانی در نوبت پرتاب قرار گرفت + لاریجانی: مجمع، مجوز استفاده از فاینانس را داد – پایگاه اطلاع رسانی
 • رونالدو: «نیمار» می‌تواند توپ طلا را ببرد + «یوپ هاینکس» چطور منجی «خامس» شد؟ – پایگاه اطلاع رسانی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *