فصلی نو در مدیریت مجلس کلید می‌خورد – پایگاه اطلاع رسانی

الیاس حضرتی در روزنامه اعتماد نوشت: درحالی که حدود ١٠ تا ١٢ تبصره از بخش درآمدی لایحه بودجه سال ٩٧ کل کشور را پشت سر گذاشتیم، قرار شد این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق بازگردد
الیاس حضرتی در روزنامه اعتماد نوشت: درحالی که حدود ١٠ تا ١٢ تبصره از بخش درآمدی لایحه بودجه سال ٩٧ کل کشور را پشت سر گذاشتیم، قرار شد این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق بازگردد. اتفاقا من جزو کسانی بودم که از روز نخست مخالف این لایحه بوده و معتقد بودم باید این بودجه را به دولت بازگردانیم و با تصویب یک بودجه سه‌دوازدهم، در فرصت مقتضی به موضوعات اساسی بپردازیم.

اکنون وسعت و فربگی مجلس ١٠ برابر گذشته شده و بودجه آن نیز ده‌ها برابر افزایش یافته اما کارآیی تغییر نکرده است. بنابراین چابک‌سازی دستگاه‌ها صرفا مختص دولت و وزارتخانه‌ها نیست؛ این مساله به سایر نهادها نیز مربوط است و اتفاقا باید این اصلاحات از خود مجلس آغاز شود. رییس مجلس همچنین به مسائلی همچون آلودگی هوا، پسماندها، اشتغال، فضای مجازی، صادرات و واردات، یارانه‌ها و چگونگی اجرای هدفمندی آن، قاچاق کالا و ارز، بودجه شرکت‌های دولتی، مالیات بر ارزش افزوده و چند چالش دیگر اشاره کرد و درنهایت با یک رای‌گیری استمزاجی از مجلس، دستور بازگشت بودجه به کمیسیون تلفیق را صادر کرد.

مرکز مطالعات استراتژیک ریاست‌جمهوری در دوره یازدهم یکصد موضوع را به عنوان مشکلات اساسی کشور احصا کرد. آقای نیلی به عنوان مشاور اقتصادی رییس‌جمهور به ٧ موضوع به عنوان ابرچالش اشاره کرد و آقای لاریجانی نیز سال گذشته در مجلس حدود ٢٠ موضوع را مطرح کرد و این درحالی است که موارد مشترکی در این فهرست‌ها وجود دارد. معتقدم کار اصلی مجلس پرداختن به همین مسائل است. مجلس نباید متوقف شود یا به‌دنبال وصله پینه کردن مسائل برود. می‌گویند «خانه از پایبست ویران است، خواجه در فکر نقش ایوان است» بنده از ابتدای این مجلس اختلاف‌نظری جدی با آقای لاریجانی داشتم و بر این اساس همیشه تاکید کرده‌ام که مجلس باید به‌جای پرداختن به امور جزیی به‌دنبال مسائل اساسی برود و مبدع راه حل مشکلات اساسی باشد. درواقع نمایندگان باید ابتکار عمل را در اختیار گرفته و از دولتمردان دعوت کنند که طرح‌ها و ایده‌های‌شان را مطرح سازند. ما باید از دولت و قوه قضاییه بخواهیم در این خصوص بیشتر کار کنند.

البته ممکن است برخی بگویند این اقدام خلاف آیین‌نامه بوده اما نفس این کار که بودجه بازگردانده شود، اقدامی مثبت است؛ چراکه این بودجه به درد مشکلات جامعه امروز ما نمی‌خورد. نمی‌توانیم نسبت به فشاری که این بودجه بر نخبگان، اساتید دانشگاه‌ها و قضات اعمال می‌کند، بی‌تفاوت باشیم. بنابراین فرصت خوبی است که از روز شنبه با استفاده از کارشناسان داخل و خارج مجلس، نسبت به اصلاح اساسی بودجه اقدام کنیم؛ چرا که پرداختن به مشکلات اساسی کشور وظیفه مجلس است. معتقدم این اقدام فصلی جدید در مدیریت مجلس است که آن را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم همگی آستین‌ها را بالا زده و با استفاده از توان کارشناسی نسبت به اصلاح بودجه اقدام کنیم.

ما باید به عنوان برادر و همراه نقش محوری داشته باشیم و مسوولان دولت، قوه قضاییه و مجموعه‌های زیرنظر رهبری را زیر سقف پارلمان گردهم بیاوریم و با دعوت از اساتید دانشگاه‌ها، نخبگان، روسای جمهور و وزرای سابق نسبت به بررسی تمامی موضوعات اساسی اقدام کنیم. باید مسائل را آسیب‌شناسی و کالبدشکافی کنیم و ببینیم ریشه مشکلات چیست. باید ببینیم حل این مشکلات نیازمند قانون، آیین‌نامه، روش‌های مدیریتی، استراتژی‌های اجرایی، حکم رهبری، تصمیم سران سه قوه، نظر شورای پول و اعتبار یا شورای اقتصاد است یا خیر. خوشبختانه بعد از این همه حسرت خوردن و آرزو به دل ماندن، دیروز آقای لاریجانی برای نخستین‌بار سر خط آمد و البته از این بابت بسیار خوشحال و خرسندم و از ایشان تشکر می‌کنم.

دیر شده و نزدیک به ٢ سال از عمر مجلس گذشته است اما بالاخره محقق شده و بنده از این بابت بسیار خوشحالم. آقای لاریجانی روز گذشته میانه بحث بودجه ناگهان مسیر را متوقف کرد و گفت که کشور با مشکلات اساسی روبرو است و بحث درباره این مشکلات باید در جریان بحث بودجه‌ای انجام شود. رییس مجلس گفت آن‌چه تاکنون گفتیم مسائل حاشیه‌ای بوده که این دقیقا حرف دل من نیز است. آقای لاریجانی به چندین مشکل اشاره کرد و برای نخستین‌بار عیال‌وار بودن دولت را مطرح کرد و گفت که کشور به لحاظ اجرایی دچار فربگی بیش از حد شده است. باید به آقای لاریجانی بگویم اتفاقا اولین بخشی که باید به لحاظ ساختاری چابک شود، همین مجلس شورای اسلامی است. فراموش نکنیم زمانی از مجلس سوم تا ششم تنها با ٢٠ راننده تمام کارهای موتورپل انجام می‌شد. مجموعه پرسنل بخش‌های اداری، حقوقی و روابط عمومی مجلس محدود بود و مشکلی در کارایی مجلس مشاهده نمی شد.


اخبار مرتبط

 • خواص گوجه سبز، این خوشمزه پر طرفدار – پایگاه اطلاع رسانی
 • تاکید روحانی بر اشتغالزایی ۲ بخش در سال ۹۷ – پایگاه اطلاع رسانی
 • شهادت مأمور انتظامی توسط قاچاقچیان سوخت + ترافیک نیمه سنگین در شمال به جنوب هراز – پایگاه اطلاع رسانی
 • تراکتور مقابل الغرافه قرمزپوش شد + پخش دیدار «پرسپولیس ـ السد» از لیگ قهرمانان آسیا – پایگاه اطلاع رسانی
 • دلایل مهاجرت پرستاران ایرانی به قطر – پایگاه اطلاع رسانی
 • مجلس مالزی در آستانه انحلال قرار گرفت – پایگاه اطلاع رسانی
 • ابعاد سیاسی مساله ارز در روزهای اخیر – پایگاه اطلاع رسانی
 • بازار ارز بر روی انگشت دلالان می‌چرخد؟! – پایگاه اطلاع رسانی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *